• Praca z lekturą ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"

          •  

             Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” autorstwa Rafała Kosika jest bardzo interesująca, wręcz wciągająca.

            Te książki w znacznej ilości nasza biblioteka pozyskała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Uczniowie klasy V po ich przeczytaniu stwierdzili, że pełno tam niespodziewanych akcji, zachwycających historii i szczególnie ciekawych głównych bohaterów, a poza tym nie ma nawet chwili nudy.

             W oparciu o treść lektury powstały twórcze prace na kilku lekcjach języka polskiego. W kilkuosobowych losowo wybranych grupach uczniowie dzielili się wrażeniami po przeczytaniu, tworzyli internetowe profile głownych bohaterów. Liderzy czuwali nad całością pracy zespołowej, ale prezentowanie należało już do wszystkich członków zespołu. Wysokie oceny za wkład pracy grupowej były zwieńczeniem tego zadania. 

          • Uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.

          • "... Moi rodzice są kochani 

            Dla nich rysuje, dla nich śnie

            A kiedy jestem kwiatem dla nich

            To bardzo, bardzo cieszę się."

            Słowami tej piosenki i wielu innych dzieci z klasy I i II miały przyjemność zaprezentować swój program artystyczny z okazji święta Dnia Mamy i Taty. Umiejętności jakie zaprezentowały to: recytacja wierszyków, taniec z rekwizytami (kwiaty), taniec towarzyski (walc wiedeński). Zrobiło to duże wrażenie na rodzicach, u niektórych zakręciła się łza w oku. Po części artystycznej rodzice poczęstowali się pysznymi wypiekami, kawą i herbatą. Po dwóch latach pandemii wróciliśmy do tradycji organizowania i spotkania rodziców w szkole z okazji ich święta. 

            Wychowawcy klas wraz z uczniami dziękują za pomoc w organizacji tej uroczystości. 

             

          • Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej Kamieniec II

          • 20 maja 2022 r. uczniowie klasy VII a wraz z opiekunami udali się do pobliskiej OSP Kamieniec II.

            Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów dotyczących zakresu działań strażaków. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji treści z doradztwa zawodowego. Przypomnieliśmy sobie obszary działań straży pożarnej, tzn. ratownictwo pożarnicze, górskie, wodne, medyczne, ale także pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków losowych. 

            W swojej misji realizują m.in. 

            - Prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami.

            - Udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń.

            - Informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi.  Przede wszystkim jest to działanie na rzecz społeczności lokalnej.

            Bardzo dziękujemy strażakom z OSP Kamieniec II za niezwykle interesującą lekcję i praktyczne pokazanie sprzętu. Może ktoś z nas w przyszłości zasili szeregi straży i będzie wykonywał ten niezwykle trudny i odpowiedzialny zawód. 

                                                                Klasa VII a z wychowawcą

             

             

             

             

             

             

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 5 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji święta narodowego - ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Weronika Kieniuk powitała wszystkich zebranych na uroczystości w sali gimnastycznej. Pojawił się Poczet Sztandarowy i zaczęliśmy śpiewać hymn narodowy.

            Nastepnie klasa V pod czujnym okiem pani Alicji Nowakowskiej przygotowała dwie inscenizacje dotyczace naszej historii. Pierwsza scenka pokazywała trzy państwa zaborcze: Rosję, Prusy i Austrię, które dokonały rozbiorów w 1772 r., w 1793 r. i 1795 r. A później zapowiedziano konferencję prasową z udziałem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pojawili się dwaj dziennikarze, którzy zadawali królowi pytania. Stanisław August Poniatowski ( w tej roli Szymon Gwiżdż ) pięknie opowiadał o pierwszej Konstucji w Europie, a  drugiej na świecie, uchwalonej 3 maja 1791 r. Mówił o postanowieniach ustawy zasadniczej takich jak: zniesienie liberum veto, wolnych elekcji, nadanie praw mieszczanom. Zaśpiewano dwie pieśni: ,,Mazurek 3 Maja" i ,,Niepodległa, niepokorna". Na koniec głos zabrał pan dyrektor Arkadiusz Albrecht, który podziękował za przygotowanie apelu i przypomniał, że Konstytucja 3 Maja jest najważniejszą reformą Sejmu Wielkiego. Po upadku Rzeczypospolitej stała się symbolem wielkich dokonań i dowodem na to, że mozna było stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo. Obecna Konstytucja rózni się od tej sprzed 231 lat - jest dostosowana do współczesnych czasów. 

             

             

          • Zawody Lekkoatletyczne

          • W dniu 12.05.2022 roku reprezentacja nasze szkoły wzięła udział w zawodach lekkoatletycznych , „lekkoatletyczny czwórbój przyjaźni ”. Zawody odbyły się na terenie sportowym szkoły w Złotym Stoku.      Dziewczęta i chłopcy wzięli udział w następujących konkurencjach : 60m, 600m, 1000m, skok w dal, rzut piłeczką palantową.

            Skład reprezentacji dziewcząt : Jakubiszyn Elena, Biel Zofia, Hefka Nikola, Kurek Zuzanna, Bartyska Andżelika, Łęczyńska Martyna, Jaźwińska Vanessa.                                                              

            Skład reprezentacji chłopców : Jakubiszyn Jakub Patyrowski Marcel, Arendarski Kornel, Rzepa Kacper, Wilkoszewski Wojciech, Kamieniarz Arkadiusz, Krekora Kornel, Nicpoń Antoni. 

            Występ naszych zawodników trzeba uznać za udany. III miejsce chłopców i IV miejsce dziewcząt w ogólnej klasyfikacji jest sporym sukcesem i należy pogratulować biorącym udział w zawodach. 

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wyskości 60000 zł.

            W ramach Programu szkoła zakupiła drukarki 3D z oprogramowaniem oraz filamenty, skanery 3D, długopisy 3D, mikrokontrolery z czujnikami, lutownice z akcesoriami, aparaty z funkcją kamery full HD ze statywami, gimbale do aparatów i kamer, mikroporty z akcesoriami, oświetlenia studyjne, mikrofony kierunkowe, konsole/ miksery dźwięku z akcesoriami oraz nagłośnienia. 

            Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie począwszy od nowego roku szkolnego na zajęciach lekcyjnych          i pozalekcyjnych.

                    

             

          • Czytanie ,,Zemsty" w klasie VII a

          •     6 kwietnia 2022 r. klasa VII a wcześniej podzielona na grupy podjęła się przeczytania z podzialem na role komedii  Aleksandra Fredry. 

            Lektura obowiązkowa stanowi klasykę literatury. Głośne czytanie okazało się radosnym spotkaniem z piękną polszczyzną oraz ponadczasowym dowcipem. 

            Lekcja przygotowana została w porozumieniu z naszą szkolną biblioteką w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

          • Akcja ,,Żonkile 2022"

          •    Każdego roku nasza szkoła włącza się do akcji społeczno -edukacyjnej ,,Żonkile. Łaczy nas Pamięć !"  Pamiętamy o rocznicy powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. W tym roku mottem akcji była : MIŁOŚĆ W GETCIE.

                Lekcje historii w klasach IV-VIII w oparciu o ciekawe materiały przesłane z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - dotyczyły tychże zagadnień. Przypomnieliśmy sobie takie postacie jak: Janusz Korczak, Marek Edelman, Mordechaj Anielewicz, Stefania Wilczyńska, Irena Sendlerowa. Obejrzeliśmy filmy: ,,Muranow", ,,Będę pisać ", ,,Nie było żadnej nadziei", prezentacje oraz wysłuchaliśmy relacji z powstania przygotowanch specjalnie przez organizatorów dla szkół podstawowych.

               Niektorzy uczniowie z większym zaangażowaniem uczestniczyli w tych lekcjach, wykonali papierowe żonkile, plakaty, zabierali głos w dyskusji oraz przynieśli ,,żywe żonkile" ze swoich ogródków. Te symbole świadczą o postawie patriotycznej,  naszej pamięci o bohaterach. 

          • 2 KWIETNIA- ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Autyzm jest "kolorowy".

            Autyzm u każdej osoby objawia się trochę inaczej, dwie osoby z taką samą diagnozą mogą mieć bardzo różne zachowania i możliwości, dlatego mówi się o spektrum zaburzeń - od łagodnych objawów do takich, które bardzo wpływają na wszystkie sfery życia. Autyzm nie jest chorobą, ale innym sposobem postrzegania świata i myślenia.

            „Spektrum (autyzmu) jest długie i szerokie, i wszyscy się na nim znajdujemy. Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć, ile mamy ze sobą wspólnego.”  Lisa Genova „Kochając syna”

            Zachęcamy do wyrażania otwartości, zrozumienia, akceptacji i pomocy dla tych osób, bo ich codzienność bywa dla nich bardzo trudna.

            Osoby ze spektrum autyzmu tak widzą codzienność:   https://youtu.be/nW8NLnTB1wc 

             Bądźmy razem- nie osobno !

          • Dzień bez plecaka

          • 1 kwietnia uczniowie przynieśli do szkoły nietypowe ,, plecaki” . Każdy wymyślił i wykonał , ozdobił swój  plecak najpiękniej jak potrafił. Wszyscy byli zadowoleni , co widać po minach uczniów.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawcą. Zapoznali się z zakupionymi książkami w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bogata oferta spodobała się uczniom i wypożyczyli wybrane przez siebie książki.

          • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM KLASY 8

          • Uczniowie klasy 8a z zainteresowaniem poznali nowości czytelnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kilkoro z nich wcześniej przyczytało książki i podzieliło się wrażeniami z koleżankami, kolegami.