• Bale, bale w karnawale...

          • W ostatnim dniu przed feriami uczniowie klas I-III świetnie bawili się na zabawie karnawałowej.

            Poprzebierani w stroje między innymi postaci z bajek czy gier, brali udział w licznych konkursach przygotowanych i przeprowadzonych przez wychowawców i nauczyciela wspomagającego. Największym uznaniem wśród dzieci był konkurs gorącego krzesła, śmiechu przy nim było co nie miara.

            Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał słodkie nagrody od Rady Rodziców. Natomiast rodzice klas młodszych przygotowali smaczny poczęstunek za co bardzo im dziękujemy.

            Tanecznym krokiem oraz w cudownym nastroju nasi uczniowie rozpoczęli długo wyczekiwane ferie.

          • #Laboratoria Przyszłości

          • W styczniu w naszej szkole dużo się działo. Odbył się Dzień Babci i Dziadka i zabawy karnawałowe, podczas których sprzęt nagłośnieniowy, aparaty i kamery obsługiwali uczniowie klas ósmych. W sali gościli uczniowie podczas zastępstw i zajęć rewalidacyjnych. Drukarki 3D nie stanowią już dla naszych uczniów problemu. Nadal zainteresowaniem cieszą się Peny 3D oraz studio fotograficzne. Uczniowie mogą rozwijać swoją kreatywność i realizować pomysły pod opeką nauczycieli.

          • 23 LUTY ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ ...

          • Depresja

            Słabość próbowałam zamienić w siłę.

            Aby powstać z ziemi, chociażby na chwilę

            By móc znów poczuć życiową radość

            By z problemami twarzą w twarz stanąć

            Zrobiłam krok jeden, na nowo upadłam

            Chcąc poczuć, że żyję

            Znowu w nicość spadłam

            Na kolejną próbę zabrakło mi chęci

            Bo ciągle upadki utkwiły w pamięci

            Rad i pomocy na próżno szukałam

            Nikt mnie nie rozumiał

            Nieważna się stałam

            Nie dali pomocy gdy potrzebowałam

            Dawali ją wtedy, kiedy jej nie chciałam

            ~Natalia

             

             

            Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

            Depresja to jedna z najbardziej popularnych chorób, która w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie, a także jest przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, iż na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci i młodzież. Depresja dotyka wszystkich ludzi niezależnie od pochodzenia

            Charakteryzuje się permanentnym smutkiem, obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem, zobojętnieniem lub uczuciem pustki. Powoduje utratę zainteresowania czynnościami życia codziennego.

            Depresję można i należy leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, obejmujące psychoterapię i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne działają skutecznie i są bezpieczne.

             

            BEZPŁATNE TELEFONY WSPARCIA

            Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

            22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek 17.00 – 19.00)

            Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

            116 111 (czynny codziennie)

            Infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz pedagogów:

            800 080 222

            Telefon zaufania dla dorosłych

            116 123 (czynny codziennie)

             

             

             

            Występowanie depresji u dzieci i  młodzieży.

            Na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-, 3-go roku życia, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej.

            Nieszczęśliwa miłość, problemy w szkole, domu rodzinnym czy wśród rówieśników - powody obniżonego samopoczucia u młodych ludzi mogą być różne. Samobójstwa, będące często wynikiem depresji, to druga po nieszczęśliwych wypadkach przyczyna śmierci młodych ludzi w przedziale wieku 15 d0 19 lat. Depresja niestety często jest lekceważona zarówno w szkole, jak i w domu rodzinnym ucznia, bo w społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że młodzi ludzie nie mają dużych problemów. Tymczasem to właśnie nieleczona depresja może zdezorganizować życie młodego człowieka, a w skrajnych sytuacjach doprowadzić do tragicznej sytuacji, jaką jest próba samobójcza. 

            Jak działać, gdy uczeń ma depresję?

            Jeśli obniżenie nastroju ucznia zakłóca jego dotychczasowe funkcjonowanie i nie ustępuje mimo upływu czasu, takiego stanu nie wolno lekceważyć. Trwający długo okres smutku, apatii i wycofania może oznaczać, iż dziecko jest w depresji, a taki stan wymaga już starannie przemyślanej pomocy.

            Wsparcie wychowawcy, pedagoga, psychologa

            Zanim uczeń zostanie poddany leczeniu pierwsze wsparcie powinien otrzymać w szkole u wychowawcy, pedagoga lub psychologa. To oni wstępnie (w porozumieniu z rodzicami) powinni zadbać o stan psychiczny dziecka. Są najbliżej ucznia, więc łatwo mogą:

            • zapewnić mu szczególną opiekę,
            • organizować częste spotkania,
            • objąć go dyskretną obserwacją,
            • zachęcić go do rozmów,
            • monitorować jego postępy w nauce, relacje z kolegami, sytuację rodzinną.

            Indywidualna praca wychowawcza z dzieckiem

            Spotkania wspierające i rozmowy indywidualne z uczniem w depresji w szkole powinny być prowadzone przez osobę, do której dziecko ma zaufanie. Praca indywidualna dotykająca emocji i osobistych przeżyć, wymaga od prowadzącego wyjątkowych predyspozycji. Ważne są tu przede wszystkim takie cechy jak: empatia, delikatność, takt i wyczucie, umiejętność i skupienia uwagi na tym co mówi uczeń. Podczas prowadzenia rozmowy natomiast w żadnym wypadku nie można okazywać zdenerwowania, pośpiechu i dezaprobaty dla trudnych odczuć wychowanka.

            Zadaniem pedagogów jest takie aranżowanie sytuacji wychowawczych, by młody człowiek w kryzysie nie został odrzucony przez rówieśników i miał szansę na przeżycie radości oraz satysfakcji z podejmowanych działań. Nie należy więc zniechęcać się apatią ucznia, lecz w miarę możliwości zachęcać go do podejmowania różnorodnych ról w klasie szkolnej, np. odpowiedzialność za gazetkę klasową, udział w przygotowaniach imprez klasowych, wycieczki, czy biwaku. Ważne jest, by uczeń odczuwał, że bez jego udziału realizacja określonych zadań nie jest możliwa.

            Zajęcia grupowe szkolne i pozalekcyjne

            Do celów terapeutycznych dzieci i młodzieży z depresją można skutecznie wykorzystywać różne zajęcia szkolne, nie tylko lekcyjne, np. zajęcia sportowe, taneczne, teatralne, wokalne. Dostosowana do potrzeb ucznia organizacja wolnego czasu, praca w kołach zainteresowań czy grupach zadaniowych stwarza potencjalne możliwości odwołania się do najbardziej cennych elementów jego osobowości. Przyciągnięcie uwagi wychowanka z depresją i włączenie go w nurt życia społecznego, wpływają nie tylko na poprawę kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi, ale też rozbudzają jego inicjatywę. Młody człowiek dostaje szansę na rozwinięcie w sobie nowych umiejętności, poczucie odpowiedzialność za siebie i innych, nauczenie się wykonywania zadań społecznych. Może także spojrzeć na siebie w innym świetle, a co najważniejsze ma możliwość podwyższenia swojej samooceny.

            Pedagog kształcenia specjalnego AB.

             

          • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

          •  Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 był organizatorem konkursu pt" Młodzież zapobiega pożarom". Kokurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych klas: I-IV i V-VIII. Poziom wiedzy był wyrównany. Jesteśmy dumni z wiedzy naszych uczniów, którzy finalnie zaklasyfikowali się na następujących miejscach. W grupie młodszej I miejsce Nina Bohuń, II miejsce Zosia Deko, III miejsce Aron Kuliński.W grupie uczniów starszych I miejsce Kamila Kwiatkowska,II miejsce Bartosz Przybylski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, III miejsce Mikołaj Sarzyński. Dziękujemy za pomoc przy organizacji strażakom z pobliskich straży OSP. Naszym uczniom życzymy dalszej determinacji do poszerzania wiedzy z zakresu ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a zwycięzcom powodzenia na etapie powiatowym. AB.

          • Konkurs recytatorski ,,Pegazik" 2023

          • 06. lutego 2023 r., w naszej szkole odbyły się eliminacje konkursu ,,Pegazik" w kategorii: starsi klasy VII-VIII i młodsi - klasy IV-VI. Komisja konkursowa złożona z pań polonistek, spośród uczestników wyłoniła cztery osoby, które reprezentowały naszą społeczność uczniowską w Gminnym Centrum Kultury w Kamieńcu Zabkowickim 08. lutego 2023 r. 

            Gratulujemy Darii Kamińskiej z klasy VI, która uzyskała najwyższą lokatę zdobywając I miejsce w gminie w kategorii: klasy IV-VI. 

            Daria będzie reprezentować naszą szkołę w zmaganiach powiatowych już w marcu.

            Życzymy sukcesów w powiecie !

                                                                                                           Uczestnicy konkursu pod opieką

            p. Alicji Nowakowskiej

          • IV Dolnośląski Konkurs Historyczny ,,Żołnierze Wyklęci - Żołnierze Niezłomni"

          • Celem konkursu jest:

            1. Popularyzacja wiedzy o polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej.
            2. Uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych bojowników o niepodległość Polski.
            3. Uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca).
            4. Wzbogacenie wiedzy historycznej uczniów o nieznane wcześniej treści.
            5. Promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie.
            6. Zachęcanie uczniów do czytelnictwa i pogłębiania wiedzy oraz analizy tekstów historycznych.

            Patronat nad Konkursem objęli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, senator RP Aleksander Szwed, biskup świdnicki Marek Mendyk,  wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”. Patroni medialni: TVP 3 Wrocław i Radio Wrocław.

            Co roku nasza szkoła bierze udział w tym przedsięwzięciu realizując w ten sposób wychowanie do wartości, kształtując postawy patriotyczne wśród młodszych i starszych uczniów:                                            kategoria klasy IV -VI i VII -VIII.

            W klasach IV-VI chętni uczniowie wykazali się także dużą wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych. Najlepszy wynik w tej grupie uzyskał Marcel Jania z klasy V.

            W klasach ósmych podczas etapu szkolnego, który miał miejsce przed feriami 09.02.2023 r., wyłoniona została  2-osobowa reprezentacja w składzie:

            Bartłomiej Zinkiewicz i Błażej Bołaz z klasy VIII b.

            Mamy nadzieję, że nasi chłopcy zakwalifikują się do etapu finałowego, w którym decyduje największa ilość punktów. Odbędzie się 4 marca 2022 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej. Dodatkowo uczestnicy będą mogli obejrzeć widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych”.  

            Trzymamy kciuki za Bartka i Błażeja !

            Gratulujemy !

            Uczestnicy konkursu

            pod kierunkiem pani Alicji Nowakowskiej

          • Ferie z książką mogą być ciekawe...

          •                 Wielkimi krokami zbliżają się ferie, na które czekają wszyscy uczniowie. Jedni pojadą w góry, inni nad morze, a będą tacy, którzy zostaną w domu. Ferie w domu mogą być również atrakcyjne, na przykład z dobrą książką. Z taką propozycją wychodzimy do naszych uczniów i przypominamy o tym, że w zasobach naszej szkolnej biblioteki jest dużo interesujących nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Małe dzieci mogą poznać Misię, bohaterkę cyklu książek pt. ,,Misia i jej mali pacjenci”, „Wyjazd na Mazury” i inne książki.  Starsi uczniowie mogą przeczytać między innymi książki naszej noblistki Olgi Tokarczuk pt. „Bieguni” oraz ,,Nawijka na skajpie”, ,,Nowi Ludzie” autorstwa Rafała Kosika.

          • ,,Moja Babcia i mój Dziadek to wspaniali są dziadkowie..."

          • Słowami tej piosenki uczniowie przywitali zaproszonych gości babcie i dziadków.

            Chłopcy i dziewczęta z klas I-III wraz z nauczycielami przygotowali dla swoich najbliższych program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne. 

            Wzruszenie, które ukazało się na twarzach babć i dziadków świadczy o tym, że spodobały się występy

             wnuków i wnucząt. 

            Uwieńczeniem spotkania był przygotowany przez rodziców naszych uczniów słodki poczęstunek. 

          • Odwiedziny psa Lampo w klasach I-III

          • 25 stycznia naszą szkołę odwiedził Lampo, aktorzy Teatru Młodego Pokolenia z Wrocławia. Uczniowie klas I-III z zapartym tchem śledzili losy głównego bohatera lektury psa Lampo. Autorem książki ,,O psie, który jeździł koleją" jest Roman Pisarski. Radość, śmiech i dobra zabawa towarzyszyły uczniom przez cały czas trwania przedstawienia. 

          • JASEŁKA 2023 rok

          • Uczniowie klasy VI wystąpili z przedstawieniem upamiętniającym narodziny Pana Jezusa w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Starczowie 22.01.2023 r. oraz w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 15.01.2023 r. Przedstawienie bardzo się podobało, a aktorzy otrzymali gromkie brawa za występ. Gratulujemy i cieszymy sie talentami artystycznymi naszych uczniów. Przedstawienie zostało przygotowane przez s. B. Nowakowską.

                                                                                                                                                                    AB.

          • PIERWSZY KIERMASZ CIAST DLA POGORZELCÓW Z KAMIEŃCA.

          • " Dobro, to jedyna rzecz, którą się mnoży, kiedy ją się dzieli..." 

            W dniu 3 lutego w naszej szkole odbył się pierwszy kiermasz ciast dla rodziny z Kamieńca Ząbkowickiego, której dom spłonął  26 grudnia 2022 r. Rodzina staciła cały swój dobytek i jest w bardzo trudnej sytuacji. Słodkości były sprzedawane od 7.30 do 13.30. Uzbierano 1952 zł, które zostaną wpłacone na subkonto zrzutka.pl. Organizatorką kiermaszu była p. I. Zaremba. Uczniowie i pracownicy szkoły z ochotą kupowali przepyszne ciasta, babeczki i desery. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i dołożyliśmy swoją skromną "cegiełkę". Dziękujemy dzIeciom, organizatorom, rodzicom i pracownikom szkoły. 

                                                                                                                                                                     AB.

             

          • BIEG PO ZDROWIE- program profilaktyczny.

          • PROGRAM ANTYTYTONIOWEJ EDUKACJI ZDROWOTNEJ przeznaczony dla uczniów w IV klasie szkoły podstawowej ( przedział wiekowy 9-10 lat) opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Kluczowym celem programu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. 

            Zajęcia w programie " Bieg po zdrowie" realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, dostosowanych do wieku dzieci. Podczas zajęć uczniowie dyskutowali na temat szkodliwości palenia papierosów, wymieniali spostrzeżenia, refleksje i  liczyli koszty palenia papierosów. Pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, oglądali filmiki edukacyjne, rysowali plakaty i wykonali gazetkę na korytarzu przy pracowni nr 9. Odbył się też konkurs plastyczny, do wykonania był plakat- antyreklama dla papierosów. Wyrózniono 6 uczniów. I miejsce zajął Jakub Kwiatkowski, II- Amelia Wajda i Amelia Nadowska, III- Karol Szymański, wyróżnienie otrzymała Oliwia Szachniewicz i Wiktor Fitak, Sedecznie gratulujemy!!! Zwycięzcy  otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie IV klasy. byli bardzo zaangażowani podczas zajęć. Wykazywali się kreatywnością i aktywnością. Chętne osoby będą brały udział w powiatowym konkursie plastycznym tworząc komiks na temat szkodliwości palenia papierosów. Szkolnym koordynatorem projektu była p. mgr A. Bocian.

          • 31 FINAŁ

          • WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2023

            Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 jak co roku, włączył się do  ogólnopolskiej akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2023 r. Tegoroczna Orkiestra zagrała pod hasłem " Chcemy wygrać z sepsą". Dziękujemy uczniom i wolontariuszom za udział w tej szlachetnej akcji. 

                                                                                                                                                                                          AB.