• Dzień Postaci z Bajek i Baśni

          • Jest w naszej szkole taki dzień, kiedy dzieci przebierają się za ulubione postacie z bajek. Tak właśnie było i tym razem. We wtorek 21 listopada do szkoły dzieci przyszły przebrane za Spider- Mana, Syrenkę, pszczółkę, króla czy piłkarza i wiele, wiele innych. Podczas jednej z lekcji dzieci zaprezentowały stroje na szkolnym korytarzu. Cała społeczność uczniowska z radością oklaskiwała wszystkich przebranych uczniów. 

             Ten dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, oraz przypomnienia postaci z bajek i baśni czytanych przez rodziców, dziadków. 

            Dzięki temu lekcje odbywały w magicznym klimacie. 

          • Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika

          • Dnia 21 listopada w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika, zbiegło się ono 

            z Dniem Postaci z Bajek i Baśni. Uczniowie pięknie wyglądali w swoich przebraniach królewny, księżniczki, Syrenki i wiele, wiele innych pięknych postaci.

             W szkolnej bibliotece pierwszacy zostali pasowani na czytelników. Od tej chwili będą mogli korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Każdy uczeń otrzymał dyplom i zakładkę do książki, jako pamiątkę pasowania na czytelnika. Po pasowaniu uczniowie oglądali książki, które były dla nich dostępne. Z wypiekami na twarzach oglądali, a co niektórzy czytali fragmenty wybranych przez siebie książek. Zoobowiązali się, że chętnie będą korzystać

            z zasobów szkolnej biblioteki. Cieszy ta informacja, że najmłodsi uczniowie ,,połknęli bakcyla" czytania.

            Na pewno zainteresowanie wśród uczniów wzbudzą nowości czytelnicze zakupione w minionym roku, w ramach Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. 

             

            ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" 

            Wisława Szymborska 

          • ,,Wśród bogów na Olimpie" - lekcja historii

          • Niecodzienna lekcja historii miała miejsce 15.11.2023 roku. Tego dnia do krainy mitów przenieśli nas uczniowie klasy V,  którzy w ramach lekcji powtórzeniowej przygotowali prezentację wybranego bohatera mitologii greckiej.

            Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie, o swoim pochodzeniu i przygodach. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, prezentując wybraną postać z mitologii. Później jedli ambrozję i popijali nektarem zapewniając sobie wieczną młodość.

            Wśród bogów na Olimpie znaleźli się:

            gromowładny Zeus – Wiktor Fitak, Hera – Zuzia Tararako, Posejdon – Karol Szymański, Dionizos – Jakub Kwiatkowski, Apollo – Alan Szarek, Helios - Szymon Drozdowski, Afrodyta – Kinga Mikosz, Hades – Szymon Majocha, Piotr Wilkoszewski – Boreasz, Atena – Maja Jankowska,  Ares – Mateusz Stelmaszczyk, Demeter – Oliwia Szachniewicz, Hestia – Amelia Nadowska, Hefajstos – Filip Pawlus, Temida - Amelia Wajda. Niestety nie wszyscy mogli się tak wspaniale zaprezentować. Zabrakło na zajęciach Karola Caputy – Hermesa i Filipa Maćków – Artemidy.

            Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu przepięknych rekwizytów, przebrań do tych zajęć. Z pewnością wszyscy na długo je zapamiętamy!

             

          • Przegląd Pieśni Patriotycznych

          • W środę - 8 listopada 2023 r. na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych  pod hasłem ,,Zaśpiewajmy dla Polski" przy udziale Pocztu sztandarowego II Sudeckiej Drużyny Harcerskiej ,,Tapiranga".

            Na początku Przewodnicząca SU - Elena Jakubiszyn powitała wszystkich zgromadzonych i przypomniała, że za kilka dni uczcimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odczytała cele uroczystości:

            - propagowanie pieśni żołnierskich, wojskowych, patriotycznych w środowisku szkolnym,

            - rozśpiewanie dzieci i młodzieży,

            - utrwalenie pamięci historycznej,

            - rozwijanie wrażliwości muzycznej oraz umiejętności wokalnych i interpretacyjnych.

            Uczniowie zaprezentowali piękne znane piosenki i pieśni patriotyczne z różnych okresow naszej historii w II kategoriach: młodsi i starsi.

            Pierwsze wystapiły trzy dziewczynki z klasy III - Natalia Sikora, Jagoda Staniucha i Zofia Grzesińska - piosenka pt. ,,Mamo, tyś płakała". Po nich usłyszeliśmy z klasy IV - Oliwię Cielecką i Milenę Nowak, ktore zaśpiewały ,,Pałacyk Michla". Następnie ,,Warszawskie dzieci" w wykonaniu Niny Bohuń i Zofii Deko. Łukasz Ratzman zaśpiewał ,,Rotę". Lena Mikosz, Maria Szymczak, Amelia Ciszek, Lena Peńsko i Lena Deko zaprezentowały piosenkę pt. ,,Szara Piechota".

            Wystąpiła też cała klasa V, a na koniec uczennice z klasy VI Maja Morawska i Maja Dumanowska pokazaly swoje umiejętności wokalne w pieśni ,,Dziś idę walczyć mamo". 

            Później zaśpiewaliśmy hymn Polski i sztandar został wyprowadzony. Podziwialiśmy odwagę i talent młodszych, jak i nieco starszych wokalistów.  

            W dzisiejszych czasach właśnie taka forma jest najlepsza do szerzenia patriotyzmu wśród młodego pokolenia. 

             Zuzia Kurek pod opieką p. A. Nowakowskiej

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, 17 listopada 2023

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM), czyli World Multiplication Table Day, to bezpłatna akcja edukacyjna, organizowana przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka, które promuje zabawową formę nauczania - uczenia się matematyki. W tym wydarzeniu, wpisanym do „Kalendarza nietypowych świąt” uczestniczą szkoły z różnych stron świata. ŚDTM od kilku lat jest też obchodzony w naszej szkole, dzięki czemu uczniowie mają okazję uczestniczyć w niecodziennej, ciekawej formie nauki.

            Głównym celem akcji jest zachęcenie uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, zabawowy sposób. Akcja jest też dla uczniów okazją do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

            W naszej szkole w tegorocznej edycji ŚDTM, zorganizowanej przez nauczycieli matematyki panią Sylwię Pańkowską i panią Alicję Walerian, uczestniczyli uczniowie klas IV-VII, którzy przygotowali plakaty z przykładami mnożenia i dzielenia, wiersze, rymowanki, gry dydaktyczne dotyczące tabliczki mnożenia. Uczniowskie prace były prezentowane podczas lekcji matematyki, a po prezentacjach odbyły się kilkuminutowe pisemne egzaminy z tabliczki mnożenia, w czasie których trzeba było wykazać się zarówno znajomością mnożenia i dzielenia, jak i szybkim myśleniem.

            Egzaminy wyłoniły Ekspertów Tabliczki Mnożenia, którym serdecznie gratulujemy! Pozostałych uczniów zachęcamy do systematycznego powtarzania tabliczki mnożenia.

            Kolejne „światowe sprawdzanie mnożenia i dzielenia” już za rok!

          • UWAGA...UWAGA !!!!! 25.11. Dzień Pluszowego Misia!!!Podaruj misia...

          • Fundacja " Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" zaprasza naszą Szkołę do włączenia się do corocznej akcji, jaką jest zbiórka przytulanek dla najmłodszych pacjentów, którymi opiekuje się Fundacja. Z tej okazji chciałabym zaprosić naszą społeczność uczniowską, rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w tej szlachetnej akcji. Zbiórka potrwa do 24.11.23 r. I bardzo ważne darowane misie muszą być nowe!!!  Ze względu na leczenie onkologiczne, bardzo często upośledzające układ odpornościowy najmłodszych pacjentów, nie możemy przyjąć ani rozdawać im zabawek używanych. Każdy nowy pluszowy miś jest źródłem niezwykłej radości i pocieszeniem podczas trudnego, długotrwałego okresu leczenia onkologicznego.Na korytarzach w szkole porozwieszane są plakaty zachęcające do udziału w akcji- z informacją w jakiej sali będzie odbywać się zbiórka. Koordynatorem akcji jest p. Anita B. we współpracy z  p. Moniką Sz. i Paulą Łuczak.

                                                                                                                                 Szkolny Klub Wolontariatu.

          • BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE

          • Od dnia 02 października do końca listopada 2023 r. w naszej szkole trwa akcja ,,BohaterOn - Włącz historię !".

            Cześć i chwała Bohaterom !

            Pamiętamy o Powstańcach Warszawskich ! 

          • ,,zDolny Ślązak" 2023

          • Konkursy przedmiotowe ,,zDolny Ślązak" są realizowane w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień i obejmują następujące przedmioty szkolne: język polski, matematykę, historię, biologię, geografię, chemię, fizykę, język angielski oraz język niemiecki. 

             Organizatorem konkursów przedmiotowych pod nazwą zDolny Ślązak jest Dolnośląski Kurator Oświaty na podstawie art.51 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z2023 r. poz. 900 z późn. zm.)oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1036) we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego.

            W naszej szkole zostały przeprowadzone w dniach 16 - 27 listopada 2023 r., łącznie wzięło w nich udział dwudziestu dziewięciu uczniów z klas V-VII. 

            Uczniowie mogli zaprezentować szeroko rozumiane kompetencje przedmiotowe, eksponować swoje kierunkowe zainteresowania i uzdolnienia, a dzięki współzawodnictwu motywować się do dalszej pracy. 

            Do zadań Szkolnej Komisji Konkursowej należą:

            • zebranie kart / zgłoszeń uczniów do konkursów;
            • pobranie i powielenie arkusza konkursowego dla każdego uczestnika konkursu w swojej szkole;
            • zabezpieczenie poufności arkusza konkursowego do czasu rozpoczęcia konkursu;
            • dostosowanie warunków przeprowadzenia etapu szkolnego dla uczniów z niepełnosprawnościami;
            • przeprowadzenie konkursu zgodnie z instrukcją dostępną na stronie zdolnyslazak.edu.pl;
            • sprawdzenie prac uczniów zgodnie z kluczem odpowiedzi opublikowanym na stronie konkursu;
            • sporządzenie protokołu z załączoną listą uczestników konkursu.
            • wpisanie uczestników konkursu wraz z liczbą uzyskanych punktów do bazy na formularzu umieszczonym w szkolnym koncie konkursowym w ciągu 5 dni roboczych od dnia konkursu.

            Zmagania konkursowe miały charakter dobrowolny. Nauczyciele zachęcali do wzięcia udziału, wspierali inicjatywę dzieci.

            Zarówno rodzice, jak i nauczyciele otrzymują informację zwrotną o możliwościach poznawczych uczniów, co pozwala w warunkach domowych i szkolnych stymulować ich dalszy rozwój, pomagać przy planowaniu dalszej ścieżki rozwoju edukacyjnego.

            Szkoła zyskuje prestiż, ale i przyjmuje zobowiązanie, by inicjować działania na rzecz wspierania uzdolnień, zainteresowań, które pozwolą wpłynąć na naukowe ambicje, poszerzyć horyzonty myślowe młodych Dolnoślązaków.

            Obecnie czekamy na tzw. progi punktowe każdego konkursu do etapu powiatowego. 

             

            Koordynator   A. Nowakowska