„Kochaj Polskę i miej Jej dobro zawsze na uwadze”
– to jeden z grypsów Łukasza Cieplińskiego ps. ,,Pług”, który pisał do żony i swojego trzyletniego synka, będąc w mokotowskim więzieniu.
Łukasz Ciepliński to jeden z najważniejszych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, dowódca Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Został poddany brutalnemu śledztwu przez komunistów, zamordowany 1 marca 1951 roku – strzałem w tył głowy. Tego dnia wyroki wykonano na sześciu innych członkach zarządu WiN.
Warto pamiętać, że 1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.
W naszej szkole każdego roku czcimy pamięć wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim. Na lekcjach historii w klasach IV – VI uczniowie najpierw obejrzeli materiały przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz inne prezentacje dotyczące Podziemia niepodległościowego. Następnie z ogromnym zaangażowaniem wykonywali plakaty, lapbooki, plansze dotyczące
Żołnierzy Niezłomnych, Wyklętych, m.in. Zdzisława Badochy ,,Żelazny”, Józefa Kurasia ,,Ogień”, Łukasza Cieplińskiego ,,Pług”, Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszko”, Witolda Pileckiego ,,Witold”, Augusta Fieldorfa ,,Nila”, Danuty Siedzikówny ,,Inki”.
Czteroosobowe zespoły uczniowskie prezentowały sylwetki żołnierzy (notki biograficzne, zdjęcia, spisy pseudonimów, cytaty, tzw. grypsy ). Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i ginących za nasz kraj.
Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, narodowej, polskiej pamięci.
Cześć i chwała Bohaterom!