• Aktualności

      • Wizyta w Gabinecie Kosmetologicznym "Diament"

      •      

           W ramach szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego 21 listopada br. klasa V A wraz  z              wychowawczynią p. Alicją Nowakowską i p. Elwirą Juszczak wybrała się do Gabinetu Kosmetologicznego w Kamieńcu Ząbkowickim.

            Na miejscu serdecznie powitała nas pani Olga Gilarowska - licencjonowany kosmetolog -  i                opowiedziała o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się o wielu zabiegach kosmetycznych wykonywanych w tym gabinecie m.in. przedłużanie paznokci, oczyszczanie twarzy, depilacja. Zadawaliśmy pytania, na które uzyskiwaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

        Na koniec obiecaliśmy wykonać ciekawe prace plastyczne dotyczące zawodu kosmetolog/kosmetyczka. Bardzo dziękujemy pani Oli za interesującą lekcję zawodoznawczą.

                                         Klasa V a

      • Poznajemy naszą "małą Ojczyznę"

      •  

         27 listopada 2019 r. uczniowie z klasy V A pod opieką pań: Alicji Nowakowskiej i Elwiry Juszczak wybrali się do Archiwum Państwowego i Muzeum Cysterskiego, które znajduje się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim.
             

        

        

        

            
         Na początku udaliśmy się do Archiwum Państwowego, w którym powitał nas pan dr Bartosz Grygorcewicz. Pokazał nam ciekawą prezentację o zbiorach tej instytucji. 
       Dowiedzieliśmy się jak dzisiaj są przechowywane dokumenty, jak wyglądały archiwa w poprzednich latach. Mieliśmy okazję zobaczyć dawne zdjęcie naszej szkoły znajdujące się w zasobach. Zainteresowały nas mapy, książki, dokumenty, a nawet pieczęcie z laku. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób żyli i pracowali zakonnicy/cystersi. Zostały zaprezentowane również jedne z najstarszych egzemplarzy dokumentów i map, jakie są przechowywane w oddziale archiwum.

            Po prezentacji wybraliśmy się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie już czekał na nas Dziekan ksiądz Wojciech Dąbrowski.

       Oprowadził nas po pięknym okazałym kościele. Dowiedzieliśmy się, że był przebudowany w stylu barokowym. Ksiądz w bardzo ciekawy sposób opowiedział o przepięknym drewnianym ołtarzu, najwyższym w Polsce, pokazał nam ogromne obrazy, niezwykłe rzeźby, stalle. Naszą uwagę zwróciła też niedawno odrestaurowana barokowa ambona.
       Następnie po schodach weszliśmy do Muzeum Cysterskiego. Mogliśmy tam podziwiać przeróżne lichtarze, dokumenty, księgi liturgiczne, piękne ręcznie haftowane ornaty, wyszywane złotą nicią stuły. Zobaczyliśmy również oryginalne, piękne habity cysterskie oraz wspaniałe szaty liturgiczne. Na koniec otrzymaliśmy od księdza pamiątkowe obrazki.
       Cała wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno jeszcze tam wrócimy. Uświadomiliśmy sobie, że lokalna historia kościoła, opactwa cystersów jest naprawdę ciekawa i warta ciągłego odkrywania.

              Dziękujemy Dyrekcji Archiwum Państwowego i Dziekanowi księdzu Wojciechowi Dąbrowskiemu za serdeczne przyjęcie i pokazanie nam zabytków naszej małej ojczyzny.

                                                                                                 

                                                                                      W imieniu klasy V a - Martyna Roicka

                                                                                          pod  opieką pani Alicji Nowakowskiej

                                                                                         

        

      • Dzień Pluszowego Misia w klasie 1

      • Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

       Uczniowie klasy I świętowali ze swoimi ukochanymi pluszakami Dzień Pluszowego Misia. Tańczyli, śpiewali, malowali w drużynach Misia z zamkniętmi oczami.  

      • zDolny Ślązak - ETAP POWIATOWY

      • Maja Cyganek uczennica klasy VII wzieła udział w konkursie zDolny Ślązak z języka niemieckiego na etapie powiatowym, który odbył się 21 listopada 2019 w Kłodzku. Uczennica pozytywnie oceniła swoje wiadomości na etapie powiatowym i nie może doczekać się wyników. Jesteśmy dumni z Mai, że mogła uczestniczyć w II etapie konkursu i trzymamy kciuki! 

      • O Niepodległej w Kamienieckiej „Dwójce”

      • Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone jest rokrocznie 11 listopada, ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku - po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione w 1937 roku, zniesione po 8 latach i przywrócone z powrotem w roku 1989.

        

       Wyrazem naszej radości 08.11.2019 r. był apel, w którego przygotowanie tak aktywnie włączyli się  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieńcu Zabk., a szczególnie klasy VI b i VII pod kierunkiem pań: Alicji Nowakowskiej i Dagmary Szymczak. Jak zawsze w  obchodach Święta Narodowego uczestniczy nasz Poczet Sztandarowy pod opieką pani Alicji Walerian.

       Ta piękna akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje.

        

       Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klas starszych  recytowali wiersze i pięknie śpiewali pieśni patriotyczne: „Taki kraj”, „Ojczyzno ma”, „Czarna sukienka”, ,„Niepodległa, niepokorna”, O mój rozmarynie”, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

       Około  godziny 11.00 zaśpiewaliśmy 4- zwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego i tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu”.

       Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

       Dzień ten dla nas i wielu innych Polaków  jest lekcją patriotyzmu i historii.

      • Pogadanka o bezpieczeństwie

      • Policjant Paweł Piątkiewicz zwrócił szczególną uwagę naszym uczniom na poruszanie się po zmroku. Przestrzegał przed spożywaniem dopalaczy, używek, papierosów oraz alkoholu. Wspomniał również o relacjach rówieśniczych, które głównie polegają na korzystanie z komunikatorów, aplikacji. Bezpieczny internet - szacunek i kultura w sieci to podstawa korzystania z mediów. 

      • Zajęcia profilaktyczne

      • Współczesne nałogi to nie tylko niebezpieczne używki jak alkohol czy papierosy. Od czego uzależnia się młodzież w dzisiejszych czasach?

       -SMARTFON 

       W dobie nowych technologii coraz popularniejsze stają się uzależnienia od gier komputerowych, Internetu, smartfonów. Niepokojący jest również fakt, że osobiste relacje między młodzieżą w dużej mierze przeniosły się do świata wirtualnego.

       Brak kontaktu z rówieśnikami negatywnie wpływa na rozwój i system wartości młodej osoby.

       - ALKOHOL,PAPIEROSY, E- PAPIEROSY, DOPALACZE, NARKOTYKI

       Młodzież nie potrafiąca odnaleźć się w codziennym życiu, która czuje się nieakceptowana, odrzucona, szuka pocieszenia w uzależnieniach.

       - ENERGETYKI

       W obecnych czasach napoje energetyzujące są bardzo popularną używką wśród dorosłych, młodzież oraz niestety dzieci.

       Drgawki, gwałtowne bicie serca, nudności, a nawet napady padaczkowe – to tylko niektóre skutki uboczne spożywamnia energetyków!

       UCZNIOWIE DBAJCIE O ZDROWIE!!!!

        

      • Szlachetna tradycja – Pamiętamy o tych, którzy odeszli

      • Uczniowie klasy VI A w wraz z wychowawcą zorganizowali akcję sprzątania parafialnego cmentarza. Postanowili w ten szczególny sposób uczcić pamięć tych, którzy odeszli.

       Najpierw, w ramach lekcji plastyki, wykonali stroiki z przeznaczeniem na opuszczone groby. Następnie zaopatrzeni w grabie, zmiotki i worki foliowe zajęli się porządkowaniem terenu cmentarza. Usunęli liście z opuszczonych grobów oraz wyrwali chwasty.

       Po uporządkowaniu cmentarza zostały zapalone znicze na opuszczonych grobach. Na zakończenie została odmówiona modlitwa za zmarłych, którzy znajdują się na miejscowym cmentarzu w Starczowie.

      • Akcja Biało - Czerwony Znicz na Kresowe Cmentarze

      • Uczniowie i przedszkolaki naszego Zespołu Szkół od kilku lat uczestniczą pod opieką dyrekcji, wychowawców, siostry zakonnej i pedagoga szkolnego w zbiórce zniczy na kresowe cmentarze. Zbiórka odbywa się w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

       Mottem przewodnim tej szlachetnej akcji jest fragment „Poematu repatriacyjnego” Władysława Surowieckego: „Tamże na naszych wschodnich rubieżach bieleją kości ojców i dziadów. Zostały w piachu bronić jeszcze Polski przed zapomnieniem w mrokach historii”.

       Zebrane znicze, w kolorach białym i czerwonym, zostały zapakowane w kartony i przekazane do siedziby TVP Wrocław, skąd zostały przekazane na Ukrainę i Wileńszczyznę i zapłonęły na wielu zniszczonych, zapomnianych, wołających o pomoc polskich mogiłach.

       Dla naszych Rodaków żyjących za wschodnią granicą żałobne lampki z Polski są nie tylko symbolem pamięci o tych zmarłych Polakach, którzy na zawsze musieli pozostać na obcej ziemi, ale również „kawałkiem Ojczyzny” w szczególnych dniach, kiedy wspominamy tych, którzy już od nas odeszli.

       Jesteśmy dumni z tego, że uczestniczymy w przedsięwzięciu, dzięki któremu możemy dać świadectwo naszej pamięci o przodkach, których groby znajdują się na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie oraz Łyczakowie i Cmentarzu Janowskim we Lwowie, a także na polskich cmentarzach na Ukrainie, remontowanych  przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska.

       Wydarzenie to było dla nas wielką lekcją patriotyzmu oraz okazją do poznania prawdziwej historii ludzi, którzy zostali siłą zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych stron.

       Dziękujemy wszystkim rodzicom, przedszkolakom, uczniom i nauczycielom za wsparcie tej patriotycznej akcji, za zaangażowanie i pomoc w „zapaleniu ognia pamięci” na grobach naszych pradziadów i bohaterów narodowych.

       Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Wolontariatu

      • Wręczenie uczniom i absolwentom naszej szkoły Stypendium Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki

      • Wójt naszej gminy Pan Marcin Czerniec oraz  przedstawiciele Rady Gminy i Urzędu Gminy wręczyli stypendia na uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

       Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

       Zachęcamy również wszystkich uczniów do wzorowego zachowania i systematycznej nauki w bieżącym roku szkolnym.

       Pamiętajmy też, że naprawdę warto rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia, uczestniczyć w konkursach i zawodach sportowych, systematycznie uczęszczać na szkolne zajęcia. Wszak szansa na kolejne stypendia już za kilka miesięcy!

       Samorząd Uczniowski pod opieką A. Walerian

      • Dzień Edukacji Narodowej 2019

      • Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w naszej szkole w piątek 11 października 2018 r.
       Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w krótkim wystąpieniu podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie, za pracę na rzecz szkoły oraz życzyli zdrowia, a także spełnienia planów i marzeń dotyczących życia osobistego i zawodowego. Wyrazem wdzięczności uczniów były również drobne upominki wręczone pracownikom szkoły. Do uczniowskich podziękowań i życzeń dołączyli się także przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Kamieniec Ząbkowicki Panem Marcinem Czerniecem i przewodniczącą Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki Panią Bernadetą Chodasewicz. O pracownikach szkoły w dniu ich święta pamiętali również  rodzice, w imieniu których przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Tokarz przedstawiła ich rolę w tworzeniu przyjaznej atmosfery nauczania i wychowania oraz przekazała słodki upominek – tort.
       Na okoliczność Dnia Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali niezwykle pomysłowy program artystyczny, który wszystkim bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

       Samorząd Uczniowski pod opieką A. Walerian

      • Wycieczka do Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim

      • W ramach realizacji Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego uczniowie klasy VB Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II we wrześniu spotkali się z pracownikami Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki, w którym pracuje jeden z naszych Rodziców, Pan Adam Zinkiewicz.

       Przy wejściu do budynku Urzędu Gminy przywitała nas bardzo serdecznie Sekretarz Gminy Pani Urszula Olechowska, która oprowadziła nas po obiekcie, opowiadając jednocześnie o pracy urzędników i funkcjonowaniu urzędu.

       Podczas wycieczki mieliśmy niezapomnianą okazję do spotkania z Panią Anną Podgórną, Zastępcą Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki, Pana Marcina Czernieca. Spotkanie odbyło się w biurze wójta. Pani Anna Podgórna opowiedziała nam o pracy wójta, o tym co należy do jego zadań i czym się zajmuje. Spotkaliśmy się również z kierownikami i innymi pracownikami sekretariatu i wszystkich referatów. W każdym biurze dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o pracy urzędników oraz o naszej gminie. Zadawaliśmy dużo pytań, na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec naszej wizyty zwiedziliśmy Salę Ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego. Szczególną naszą ciekawość wzbudziły znajdujące się tam maskotki – kolorowe misie oraz dziecięce kocyki. Dowiedzieliśmy się, że są to podarunki dla nowo narodzonych dzieci w naszej gminie.

       Dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się, jakie sprawy można załatwić w Urzędzie Gminy Kamieniec Ząbkowicki oraz zobaczyć, jak wygląda praca na różnych stanowiskach urzędniczych. Dziękujemy również za życzliwe przyjęcie, upominki, budowanie poczucia lokalnej tożsamości obywatelskiej oraz za poświęcony nam czas.

       Uczniowie klasy VB wraz z wychowawcą

      • Uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów 2019/2020

      • Uroczystość, podczas której pierwszoklasiści stali się prawowitymi uczniami szkoły, odbyła się  01.10.2019 r. Najpierw dyrektor naszego Zespołu Szkół Pan Arkadiusz Albrecht przywitał zaproszonych gości oraz uczniów,  rodziców i pracowników szkoły. Następnie pierwszoklasiści uroczyście ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i Szkoły, uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosną. Przyrzekali być dobrymi kolegami i koleżankami oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu zostali pasowani na uczniów przez dyrektora Pana Arkadiusza Albrechta. Poświęcenia tarcz dokonał ksiądz proboszcz Wojciech Jasiński. Miłą niespodzianką dla pierwszoklasistów były życzenia i upominki, które przygotowali dla nich wójt naszej gminy Pan Marcin Czerniec, Rada Gminy oraz rodzice i starsi uczniowie.
       Na zakończenie uroczystości  dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, który bardzo wszystkim się podobał.
       Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek przygotowany dla uczniów klasy pierwszej przez ich rodziców.

       Samorząd Uczniowski pod opieką A. Walerian

      • zDolny Ślązak

      • Jesteśmy już po szkolnych etapach konkursów zDolny Ślązak ze wszystkich przedmiotów.

       Uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki serdecznie gratulujemy i trzymamy za Was mocno kciuki, życząc kwalifikacji do kolejnych etapów konkursu.

       Szkolne Komisje Konkursowe,
       Samorząd Uczniowski

      • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2019

      • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM), czyli World Multiplication Table Day, to bezpłatna akcja edukacyjna, która w tym roku odbyła się 4 października. Organizatorem Głównym przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka, które promuje zabawową formę nauczania - uczenia się matematyki. W tym wydarzeniu uczestniczą szkoły z różnych stron świata. Warto wiedzieć, że ŚDTM jest wpisany do „Kalendarza nietypowych świąt.” Od kilku lat jest też obchodzony w naszej szkole, dzięki czemu uczniowie mają okazję uczestniczyć w niecodziennej, ciekawej formie nauki.

       Głównym celem akcji jest zachęcenie uczniów  do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, zabawowy sposób. Akcja jest też dla uczniów okazją do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

       W naszej szkole w tegorocznej edycji ŚDTM uczestniczyli uczniowie klas IV-VI, którzy najpierw przygotowali opaski na głowę z przykładami mnożenia i dzielenia oraz plakaty, wiersze, rymowanki, gry dydaktyczne dotyczące tabliczki mnożenia. Uczniowskie prace były prezentowane w każdej klasie, a po prezentacjach odbyły się 8 – minutowe pisemne egzaminy z tabliczki mnożenia, w czasie których trzeba było wykazać się zarówno znajomością mnożenia i dzielenia, jak i szybkim myśleniem.
       Egzaminy wyłoniły Ekspertów Tabliczki Mnożenia, którzy za dobrą znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia otrzymali oceny bardzo dobre z matematyki. Ekspertom Tabliczki Mnożenia serdecznie gratulujemy! Pozostałych uczniów zachęcamy do powtarzania tabliczki mnożenia. 

       Kolejne „światowe sprawdzanie mnożenia i dzielenia” już za rok!

       Weronika Kwiatkowska, uczennica klasy VB
       pod opieką Alicji Walerian

        

      • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

      • „Młodzi ludzie potrzebują wychowawców,
        potrzebują przewodnika,
       który powinien być autorytetem.
       Potrzebują… również tego, aby ich poprawiać,
       stawiać im granice, mówić „tak” lub „nie”.
       św. Jan Paweł II

       Uroczyste powitanie roku szkolnego 2019/2020 rozpoczęło się Mszą świętą z udziałem pocztu sztandarowego naszej szkoły. Ksiądz Wojciech Jasiński dokonał poświęcenia tornistrów i przyborów szkolnych oraz udzielił wszystkim błogosławieństwa na nadchodzący nowy rok szkolny.

       Pierwszy w tym roku szkolnym apel odbył się na sali gimnastycznej.

       Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego dyrektor naszego Zespołu Szkół, Pan Arkadiusz Albrecht serdecznie przywitał wszystkich gości, uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Następnie przewodnicząca Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki, Pani Bernadeta Chodasewicz życzyła całej społeczności szkolnej wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym, a uczniom też jak najlepszych ocen.

       W imieniu uczniów głos zabrała Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Hanna Stuglik, która życzyła wszystkim, aby nowy rok szkolny był czasem, w którym nie zabraknie radości, sukcesów, dobrej współpracy, wzajemnej cierpliwości i życzliwości, przyjaznej atmosfery i twórczych inicjatyw. 

       Obiecała także w imieniu uczniów, że wszyscy będą solidnie pracować i dbać o dobre imię naszej szkoły i gminy, a następnie zaprosiła uczniów na spotkania z wychowawcami.

       Samorząd Uczniowski pod opieką Alicji Walerian