Projekt ,,Młodzi głosują" ma wyłącznie charakter edukacyjny. Nie wspiera żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych, czy reprezentowanych przez nie partii. To przedsięwzięcie pomaga młodym osobom lepiej zrozumieć prawa i obowiązki obywateli, rolę wyborów w działaniu państwa demokratycznego oraz to, jak się organizuje wybory.
Szkolna symulacja wyborów Prezydenta RP ,,Młodzi Głosują 2025" miała miejsce w naszej szkole w poniedziałek 28.04.2025 r. o godzinie 8.00.
Cele projektu:
- zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach,
- dostarczenie informacji na temat procedur państwa demokratycznego i znaczenia wyborów,
- kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz zdolności do podejmowania świadomych decyzji wyborczych,
- omawianie, uzasadnianie społecznych i politycznych tematów ważnych dla młodych ludzi.
Nasze działania rozpoczęły się już na początku marca, zgłosiliśmy naszą szkołę, otrzymaliśmy ulotki, plakaty promujące hasła zachęcające do udziału w wyborach. Później były dwa webinary, w których wzięliśmy udział, przygotowane przez koordynatorów Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Nasz zespół uczniowski z klasy ósmej w składzie: Elena Jakubiszyn, Zosia Biel, Nikola Hefka, Natalia Szewczyk, Maja Szczepańska, Szymon Guban, Piotr Daleszak, Dariusz Czachor, Nikolas Badecki, Miłosz Odzimek - zaangażował się w kampanię profrekwencyjną, jak i same wybory. Osoby szczególnie zaangażowane: Elena, Zosia, Natalia, Nikola, Maja przygotowały i prowadziły lekcje dotyczące wyborów prezydenckich, kompetencji Prezydenta RP w klasie VI i VII, wykonały gazetkę promującą kampanię wyborczą.
Ogłosiliśmy pozostałym uczniom datę i godzinę rozpoczęcia symulacji wyborów, przygotowaliśmy salę. A po zakończonym głosowaniu komisyjnie podliczyliśmy głosy oraz pozostałe karty do głosowania, sporządziliśmy protokół z wyborów, zestawienie i sprawozdanie naszych działań, które musimy odesłać do CEO.
Projekt edukacyjny "Młodzi głosują" jest prowadzony według następujących zasad:
a. Przestrzeganie neutralności politycznej we wszelkich działaniach. Młodzi głosują to akcja edukacyjna i obywatelska, zachęcająca wyłącznie do udziału w wyborach.
b. Zakaz prowadzenia agitacji wyborczej (zgodnie z art. 108 2 Kodeksu Wyborczego Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów.).
Wyniki naszych szkolnych wyborów zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły po wyborach.
Centrum Edukacji Obywatelskiej opublikuje je na swojej stronie 19 maja 2025 r.
To była dla nas ważna lekcja demokracji w praktyce!
Dziękujemy pani dyrektor Magdalenie Żurawskiej za wsparcie naszych działań oraz innym osobom, które przyczyniły się do organizacji tego przedsięwzięcia.
Zespół uczniowski pod opieką
pani Alicji Nowakowskiej