• Aktualności

      • 100. rocznica urodzin Jana Pawła II- Patrona naszej szkoły

      • Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Koledzy nazywali go Lolkiem. Święcenia kapłańskie otrzymał tuż po wojnie, 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu w Krakowie. Karol Wojtyła od zawsze miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Gdy został duszpasterzem akademickim, często jeździł ze swoimi podopiecznymi w gór, na narty i na kajaki. Nazwyany był wówczas „wujkiem”. 28 września 1958 r. papież Pius XII mianował księdza Wojtyłę biskupem archidiecezji krakowskiej, a 30 grudnia 1963  r.- arcybiskupem metropolitą krakowskim.

       W wieku 58 lat, 16 październik 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Jan Paweł II od początku pontyfikatu otaczał szczególną opieką dzieci i młodzież. To w nich widział przyszłość i nadzieję świata.

        

       27-LETNI PONTYFIKAT JANA PAWŁA II W LICZBACH

       - odbył 250 pielgrzymek

       - przemierzył 1 700 000 km

       - odwiedził (raz lub wielokrotnie) 132 kraje

       - napisał 14 encyklik

       - kanonizował  478 świętych

       - beatyfikował 1318 błogosławionych

       - spotkał się z wiernymi na ponad 1020 audiencjach generalnych

        

       Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r.w wieku 85 lat. Śmierć nastąpiła o godzinie 21:37.

        

       SANTO SUBITO

       Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany(czyli ogłoszony błogosławionym) 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany (ogłoszony świętym).

        

        

                                                                                                                                               mgr  Dagmara Szymczak 

      • 5 maja Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

      • Data 5 maja to ważny dzień dla wszystkich osób niepełnosprawnych oraz tych, którzy podejmują działania służące najskuteczniejszemu niwelowaniu barier i budowaniu środowiska przyjaznego oraz dostępnego dla wszystkich.Polska jest zobowiązana do poszanowania godności, dawania gwarancji równouprawnienia oraz tworzenia warunków do samorealizacji oraz wsparcia w osiąganiu celów osobom niepełnosprawnym.

       Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, w Polsce organizowany jest on jako Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to święto zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych.
       Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wyzwania, przed którymi stają na co dzień osoby z niepełnosprawnością. W wielu miejscach zarówno na świecie jak i w Polsce z tej okazji organizowane są rozmaite wydarzenia, spotkania, marsze, warsztaty oraz happeningi będące wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w codziennym życiu, uwypuklające solidaryzm z osobami niepełnosprawnymi. Działania te podkreślają, że wobec osób niepełnosprawnych powinno się zachowywać zwyczajnie oraz starać się pokonywać wszelkie pojawiające się bariery.

       Z uwagi na panującą pandemię i ograniczenia pozostajemy w domach, jesteśmy solidarni z Osobami Niepełnosprawnymi ~ pamiętamy...